Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Екскурсія по Петропавлівської фортеці: приблизна програма, опис визначних пам'яток, відгуки


Опубликованно 12.01.2019 09:45

Екскурсія по Петропавлівської фортеці: приблизна програма, опис визначних пам'яток, відгуки

Екскурсії в Петропавловську фортецю користуються неймовірною популярністю. Хіба може бути інакше, адже саме тут знаходяться до півтора десятка виставок і музеїв, не рахуючи тимчасових експозицій. Велика частина їх пов'язана з історією міста, але є й такі, які до неї не мають ніякого відношення. Незважаючи на те що в самому Санкт-Петербурзі безліч музеїв та виставок, Петропавловську фортецю бажають побачити більшість відвідують місто, перш за все, як унікальна історична споруда.

Петропавлівська фортеця сьогодні

Місто на Неві неможливо уявити без пострілу гармати опівдні, шпиля Петропавлівської фортеці. Екскурсії по ній можна здійснювати у групі або поодинці, склавши маршрут самостійно. У будь-якому випадку час, проведений тут, буде витрачено не даремно. Це, насамперед, пізнавальний та активний відпочинок. Фортеця можна відвідувати з дітьми, так як тут проводяться заходи для них.

Сьогодні історичний комплекс Петропавлівська фортеця – центр Державного музею історії Петербурга, одного з найбільших і відвідуваних в Північній столиці, з музеями в інших частинах міста зі своїм режимом роботи, ціною квитка. Петропавлівська фортеця – символ міста і унікальний пам'ятник архітектури.

Його домінантою, яка об'єднує навколо себе весь ансамбль, є Петропавлівський собор. Символ колишньої столиці – усипальниця імператорської сім'ї Романових. У будівлях ансамблю Петропавлівської фортеці розташовуються музеї, виставки, тимчасові експозиції. Екскурсії по Петропавлівської фортеці принесуть багато позитивних емоцій.

Підстава Державного музею історії Петербурга

Ідея заснувати музей старого Петербурга, в якому були б зібрані документи, колекції, книги, фотографії, предмети побуту, фрагменти деяких старих деталей будівель, займала багатьох представників передової інтелігенції міста. Вона була втілена в життя в 1908 році, коли в маєтку графа П. Сюзора був відкритий музей старого Петербурга. Його першим керівником став А. Бенуа. Сюди надходили дивовижні експонати, які заклали основу сучасного музею історії Петербурга.

У 1938 р. був створений музей історії Ленінграда. Його складової стали частково збережені експонати музею старого Петербурга. Він розташувався в Румянцевском особняку. У 1954 році його перейменували в Державний музей історії Ленінграда. Сюди увійшла Петропавлівська фортеця, в яку перемістився центр музею. Екскурсії по ній до наших днів є найпопулярнішими. З поверненням місту його історичного імені назву музею зазнало часткову зміну. Слово Ленінград було замінено на Санкт-Петербург.

Історія заснування фортеці

Санкт-Петербург починався з Петропавлівської фортеці, яка виконувала роль форпосту Росії на відвойованих у Швеції землях. Офіційною датою закладення прийнято вважати 27.05.1703 р. Існує переказ, згідно з яким Петро I вибрав місце для закладення фортеці. Ним став Заячий острів, розташований в самому широкому місці гирла річки Неви. У створенні проекту взяли участь Ж. Ламбер – французький інженер і майбутній імператор Росії Петро І Тепер у Петропавлівській фортеці - музей Петербурга. План фортеці

У плані фортеця мала форму шестикутної зірки, по краях якої розташувалися шість куртин (широких кріпосних стін), сполучених бастіонами, яким Петро I дав імена своїх сподвижників: Государів, Меншиков, Головкін, Зотов, Трубецькой, Наришкін. З східної і західної сторін оборонну систему змикаються Олексіївський і Іоановскіе равеліни. Через Неву до острова були перекинуті два мости: Іоановскіе. Сьогодні за нього можна вийти до метро «Горьковская». Кронверкський. Вихід до метро «Спортивна».

В центрі фортеці розташувався собор, побудований і освячений в честь святих Петра і Павла. Призначення Петропавлівської фортеці як сухопутного споруди - відбити натиск ворога. Для захисту морських рубежів була закладена фортеця Кронштадт.

Ворота Петропавлівської фортеці

Всього їх чотири. Вони розташовані по сторонах світу: Схід. Найкрасивішими і знаменитими є Петровські ворота, влаштовані в Петровській куртині, що з'єднує бастіони Государів і Меншиков. Вони побудовані в стилі бароко. Південь. У Невській куртині, що з'єднує Государів і Наришкінський бастіони, влаштовані Невські ворота, виходять до Невської пристані, потрапити у фортецю можна тільки причаливши до неї. Північ. Никольские ворота влаштовані в Микільської куртини. Вона з'єднує Зотов і Головкін бастіони. Їх не було в первісному дерев'яному варіанті. Лише після перебудови куртини в кам'яну з'явилися ворота. Захід. Тут розташувалася Василівська куртина, що з'єднує Зотов і Трубецькой бастіони. В ній знаходяться Василівські ворота. Петровські ворота

Через них можна вийти до Иоановскиму мосту, через який шлях лежить до станції метро «Горьковская». При вході в фортецю в нішах встановлені статуї, що зображують «хоробрість» і «розсудливість». Над ворітної аркою – двоголовий орел, вилитий з свинцю. Над ним барельєф, виконаний з дерева, де зображений святий апостол Петро, низвергающий Симона-волхва. У цьому барельєфі останній уособлює короля Швеції Карла XII.

Великокнязівська усипальниця

Пройшовши Петровські ворота, ступаємо на вимощену бруківкою алею, яка призведе до Соборної площі. До 1708 року поховання в Петропавлівській фортеці проходили в соборі Петра і Павла. Після того як була недалеко від собору побудована усипальниця, в неї були перенесені останки членів імператорської прізвища з Петропавлівського собору.

За наказом імператриці Анни Іоанівни, у 1731 році труну з тілом Петра I, який стояв в дерев'яній каплиці, що знаходиться в Петропавлівському соборі, був перенесений в царську усипальницю. Могила Петра 1 в Петропавлівській фортеці та його дружини Катерини I, що знаходиться поруч, представляють собою невеликі склепи, і знаходяться під кам'яною підлогою. Над могилами встановлені білі мармурові саркофаги з золотими хрестами. Пам'ятник Петру I

Навпроти входу в усипальницю в 1991 році був встановлений пам'ятник імператору Російської держави Петру I, роботи американського художника М. Шемякіна. Напевно, спірність його буде існувати до тих пір, поки пам'ятник буде стояти. Він вражає своєю диспропорцією.

Невідповідність величезних ніг, рук і маленькою лисою голови, розміри якої будуть з кулак скульптурних рук, вражає. Хоча обличчя його, як зізнавався сам Шемякін, повністю відповідає прижиттєвої масці, зробленої Растреллі, за якою великий зодчий виготовив бюст імператора. Карикатурність пам'ятника Петру I Шемякіна нехай залишиться на його совісті.

Продовжуючи шлях по алеї, виходимо на Соборну площу, яка служила плацом для стояв тут гарнізону. На неї виходять основні будівлі, до яких відносяться Петропавлівський собор, Монетний двір, Ботний будинок.

Петропавлівський собор

З його закладки в 1703 році, в свято апостолів Петра і Павла, і починалося зародження фортеці. Разом зі шпилем його висота дорівнює 122,5 м, вона була найвищою будівлею міста аж до 2013 року. Він не схожий зовні на православні храми.

Це сталося за бажанням імператора, який бачив в ньому символ нової Росії. Він більше схожий на європейські собори і відноситься до стилю петровського бароко. Тонкий шпиль пронизує небо і увінчаний позолоченим ангелом, який несе хрест, яким огортає місто. Будівля будувалося під керівництвом архітектора з Італії Д. Дрезині.

Будівництво почалося з багатоярусної дзвіниці з пілястрами, яку вінчає шпиль. Так вирішив імператор Петро I. Закінчено будівництво в 1733 році, після його кончини. У внутрішньому оздобленні використовувались яшма, мармур і родоніт. Підлога покрита вапняковими плитами. Різьблений, покритий золотом іконостас має у висоту 20 метрів. Він виготовлений в Москві. Ліпні роботи були виконані Россі і Квадриго. Розпис стін здійснена російськими художниками. Трубецькой бастіон: в'язниця

Безкоштовно можна гуляти по території фортеці, але за відвідування виставок та експозицій вже потрібно платити. Відгуки про екскурсії по Петропавлівській фортеці в здебільшого позитивні. Тут працюють люди, для яких історія міста стала частиною життя. Тут можна отримати цікаву інформацію. Але основним експонатом залишиться сама фортеця. Її стіни були свідками багатьох подій.

Спочатку в фортеці не було тюрми, так як для військових, що проходять службу, існували гауптвахти. У 1872 році була влаштована в'язниця в Трубецком бастіоні. Для цього були зруйновані його внутрішні стіни. В результаті перепланування на місці п'ятигранної башти з'явилася двоповерхова в'язниця, всередині якої був двір з лазнями.

Це була особлива в'язниця, в ній налічувалося 73 одиночних камери, в яких сиділи зовсім ізольовані від світу і інших ув'язнених люди. Тут відбували покарання політичні в'язні - народники, есери, громадські діячі, які входили в депутацію, яка виступає проти розстрілу 1905 року. Найбільш відомі - Олександр Ульянов, засуджений до розстрілу, М. Гіркий, Л. Троцький, міністри і чиновники тимчасового уряду.

Невська панорама

При бажанні подивитися на фортецю і місто зверху потрібно відвідати Невську панораму. Вона розташовується на Невської куртині, яка знаходиться між кріпаками бастіонами - Государевим і Наришкіним. Саме з останнього кожні добу опівдні робить свій знаменитий постріл гармати. У Петропавлівської фортеці для огляду міста цитаделі і річки з Невської куртини, необхідно придбати в касі квиток. Маршрут по Невській куртині носить назву Невської панорами.

Рух починається від Наришкіна до Государеву бастіону. До речі, він був побудований самим першим. У Невській куртині знаходяться Невські ворота, через них можна вийти на Комендантський пристань, до якої причалюють екскурсійні катери. Лекторій Петропавлівської фортеці

Державний музей історії Петербурга проводить серії лекцій, присвячених історії міста і за темами виставлених експозицій. Вони проходять у Иоановском равеліні Петропавлівської фортеці. Це спорудження було покликане охороняти бастіони Государів і Меншиков, і Петровську куртину, в якій розташовуються Петровські ворота. Равелін названий на честь Іоанна Олексійовича, батька Анни Іоанівни і брата Петра. Лекторій Петропавлівської фортеці діє з останньої половини XX століття. Лекції тут читають наукові співробітники Музею історії Петербурга і Ермітажу. На вертольоті над Петропавлівської фортецею

Сьогодні можна здійснити екскурсію, яку навіть уявити не можна було деякий час тому. Якщо у вас з'явилося бажання побачити Петропавловську фортецю з висоти, розглянути зверху кожен її куточок, то можна замовити вертолітний екскурсію над Петропавлівської фортецею. Квиток коштує 3 000 рублів.

Ботний будиночок

У 1721 році, після закінчення Північної війни, Петро I перевозить в Петербург з Москви свій бот «Святий Миколай». Його спочатку помістили в Петропавлівській фортеці під навіс. Пізніше Сенат приймає рішення побудувати для нього спеціальний будинок, в якому він був би розміщений. Це було виконано. Він був зведений недалеко від Дзвіниці Петропавлівського собору. Будиночок, разом з ботом, дожив до наших днів, і можна подивитися на «дідуся російського флоту». Екскурсії для дітей

Працівниками Державного музею історії Петербурга багато робиться експозицій та екскурсій для дітей. Петропавлівська фортеця – це історія заснування міста, донести її до дитини можна через гру. Тому дітям від 7 до 10 років пропонуються: Подорож-гра з цікавим назвою «100 кроків по фортеці». Вона розрахована для дітей 7 – 10 років. Уроки-екскурсії по Петропавлівської фортеці. Сюди входять огляд експозицій в Комендантській будинку, Невської куртині, Петропавлівському соборі, Трубецком бастіоні. «Пригоди барона М». Квест-гра по відшуканню скарбів на території Петропавлівської фортеці. «Потішна академія» – майстер-класи для дітей і дорослих. Проходить у фортеці.

І багато іншого дозволить весело і незабутньо провести час разом зі своїми дітьми.

Петропавлівська фортеця: режим роботи, ціна квитка

Розклад роботи різних об'єктів, розташованих на Заячому острові, буде трохи відрізнятися в часі. Постараємося розповісти про це: Заячий острів відкритий для туристів з 6 до 21 години. Фортеця відкриває свої ворота з 9-30 до 20 годин. Інформаційний центр, Петропавлівський собор, Трубецькой бастіон діють з 10 до 18 годин. Експозиції, діючі виставкові зали, Музей космонавтики працюють з 11 до 18 годин. Вихідний день - середа.

У фортеці діють чотири квиткових кас, вони розташовуються в Иоановском равеліні, Ботном будинку, Трубецком бастіоні і працюють з 10 до 17-30 години. У музеї Космонавтики каса відкрита з 11 до 17-30 години. Ціна квитка в Петропавлівський собор - 450 рублів для дорослих (250 - учні, 200 - пенсіонери). Вартість кожної експозиції різниться - від 50 до 150 рублів. Автор: Анісімова Світлана 23 Жовтня, 2018


banner14

Категория: Путешествия

Екскурсія по Петропавлівської фортеці: приблизна програма, опис визначних пам'яток, відгуки


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.